W Pałacu Młodzieży zakończyła się główna część projektu „O WAS I O NAS. NPO BAC I NPO HAC. Realizacja polsko-ukraińskiego filmu młodzieżowego”. Zadanie uzyskało dofinansowanie w konkursie wniosków w zakresie promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej organizowanym przez Miasto Bydgoszcz, finansowo wsparła je także Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy, a młodzi bydgoscy radni wzięli w nim udział. Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Anatolij Bondarenko, mer Czerkas oraz Rafał Bruski, prezydent Miasta Bydgoszczy objęli wydarzenie honorowym patronatem. Pomysłodawcą oraz organizatorem jest Pałac Młodzieży w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy „PAŁAC”. Projekt wspiera Centrum Polonijne działające przy Czerkaskim Uniwersytecie Narodowym im. Bohdana Chmielnickiego.
Wydarzenie miało charakter kulturalno-edukacyjny i adresowane było do polskiej i ukraińskiej młodzieży z dwóch miast partnerskich: uczestników z Międzyparlamentamego Zgromadzenia Uczniów w Czerkasach w Ukrainie oraz z Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. Z ukraińską młodzieżą przyjechały do Bydgoszczy Maryna Baklanova, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej i Iryna Semenenko, główny specjalista Wydziału Strategii Rozwoju, Wydziału Gospodarki i Rozwoju Urzędu Miasta Czerkasy, koordynator projektu ze strony ukraińskiej. W projekcie ze strony polskiej aktywny udział wzięli Anna Rosa, koordynator oraz autor aplikacji, Mariusz Marecki, operator filmowy oraz dr Dominik Wierski, filmoznawca i opiekun DKF „Niespodzianka”.
Celem projektu „O Was i o nas” jest zrealizowanie filmu dokumentalnego o tematyce związanej z szeroko rozumianą wolnością. Powstanie film promujący Bydgoszcz, zostaną wyeksponowane atuty kulturowe, historyczne i krajobrazowe naszego miasta. Proces realizacji filmu był dokumentowany. W rezultacie powstaną dwa filmy: dokument oraz reportaż ze wspólnej pracy młodzieży z obu krajów.
Projekt rozpoczęło uroczyste spotkanie w PM z udziałem przedstawicieli Miasta Bydgoszczy: Joanny Busz, zastępcy dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu, Joanny Zataj-Ross, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. współpracy z zagranicą oraz Mikołaja Gabineckiego, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. młodzieży. Młodzież z siostrzanych miast przedstawiła informacje o działalności swoich organizacji w języku angielskim. Młodzi Ukraińcy zapoznali zaproszonych gości ze swoimi Czerkasami, omawiając przygotowaną prezentację.
Podczas trwania projektu (17-21 października 2023) oprócz intensywnych warsztatów filmowych pod kierunkiem Mariusza Mareckiego, młodzież miała okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach rekreacyjno-integracyjnych. Zwiedziliśmy miasto z przewodnikiem w języku ukraińskim, multimedialną i interaktywną wystawę „Węzły” – opowieść o mieście nad rzeką” w Młynach Rothera, wzięliśmy udział w warsztatach w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz w Muzeum Farmacji „Apteki pod Łabędziem”, a także w koncercie muzyki Schuberta i R. Straussa w Filharmonii Pomorskiej. Dominik Wierski, koordynator DKF „Niespodzianka”, poprowadził integracyjne spotkanie filmowe poświęcone kinu polskiemu i obecnych w nim motywach sztuki i wolności. Uczestnicy rozmawiali (w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim) m.in. o twórczości Andrzeja Wajdy. Ponadto odwiedziliśmy gmach Telewizji Polskiej, gdzie młodzi filmowcy mogli zgłębić tajemnice pracy dziennikarzy telewizyjnych.
Podczas spotkania w ratuszu z zastępcą Prezydenta Miasta Michałem Sztyblem oraz z przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy Moniką Matowską nasi goście opowiedzieli o wrażeniach z pobytu w grodzie nad Brdą i o pracy nad projektem. Na zakończenie Kacper Słowik, przewodniczący MRMB opowiedział nam o zadaniach bydgoskich radnych podczas zwiedzania sali sesyjnej. „Cieszymy się, że możemy współuczestniczyć w międzynarodowym projekcie, który zakłada integrację międzynarodową, a także zaangażowanie młodych Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy oraz uczęszczających na zajęcia artystyczne w Pałacu Młodzieży w działania projektowe. Życzę powodzenia oraz owocnych efektów pracy nad Waszym wspólnym filmem – mówił podczas spotkania zastępca prezydenta Michał Sztybel.
Nasi przyjaciele dotarli już szczęśliwie do Czerkas. Wierzymy, że wspólny projekt zacieśni jeszcze bardziej współpracę z ukraińskim miastem partnerskim. Był to pracowity wartościowy czas obfitujący w zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń. Powstały film dokumentalny oraz reportaż będzie można pokazać przy różnych okazjach, m.in. w trakcie organizowanej w Pałacu Młodzieży AFF-Ery Filmowej (17-19 listopada 2023), seansów dla widzów DKF „Niespodzianka”, młodzieży szkół średnich i uczniów szkół podstawowych oraz podczas wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych organizowanych w Pałacu Młodzieży.

• Zdjęcie: 8222.jpg
  • Zdjęcie: 0609.jpg